Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka, ogłosił niedawno ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Program ten wystartował we wrześniu 2018 r. i obejmuje przede wszystkim dopłaty do termomodernizacji oraz na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła (np. głównie pieców węglowych) na te bardziej ekologiczne.
Najważniejszą zmianą jest postulowane przez Komisję Europejską wycofanie dofinansowania do nowych pieców węglowych, które będzie obowiązywać od nowego roku. Do tej pory najwięcej wniosków składanych było na dofinansowanie pieców gazowych (ponad 50%), choć dostrzega się także dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła.

Drugą ważną zmianą jest podwyższenie kwoty bezzwrotnej dotacji do 37 tysięcy zł. Zmieni się także próg dochodowy uprawniający do skorzystania z programu: dla gospodarstw jednoosobowych wzrośnie on do 175% najniższej emerytury (2 189 zł), zaś dla gospodarstw wieloosobowych wyniesie 125% najniższej emerytury na osobę, tj. 1 563 zł.

Minister zapowiedział również wprowadzenie kredytów termomodernizacyjnych we współpracy z siedmioma bankami. Pożyczki będą gwarantowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ze środków pochodzących z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Zmiany te mają ruszyć już w połowie roku.

Więcej o zmianach możecie przeczytać tutaj, a na stronie programu „Czyste Powietrze” znajdziecie wszystkie informacje potrzebne do złożenia wniosku. Wymiana starych pieców i docieplanie budynków to najskuteczniejszy sposób na szybką redukcję zanieczyszczenia powietrza pochodzącą z ogrzewania.