Tak wygląda świat ze smogiem:

A tak wyglądałby świat bez smogu:

W projekcie VAPE eksperymentujemy z rozszerzoną rzeczywistości, aby dowiedzieć się jak multisensoryczne doświadczenie zanieczyszczeń powietrza wpływa na zachowania.

Wybuch epidemii COVID-19 to wydarzenie, które w nauce można nazwać eksperymentem w warunkach naturalnych. Na skutek wprowadzenia obostrzeń i lockdownów, w wielu najbardziej zanieczyszczonych miejscach na świecie, takich jak Delhi czy Wuhan, jakość powietrza wyraźnie zmieniła się z dnia na dzień. Stworzyło to okazję do pomiaru nie tylko procesów atmosferycznych. Zebrane w tym okresie dane z satelit i stacji monitorujących pozwalają określić jak szybko pojawiają się i jak duże są korzyści – środowiskowe i zdrowotne – związanie z poprawą jakości powietrza. Przed pandemią można były oszacować wpływ zanieczyszczeń za pomocą symulacji, tym razem można było go zmierzyć na miejscu.

Przy tej okazji, powstały też unikalne fotoreportaże obrazujące jak może wyglądać przyszłość w świecie z czystym powietrzem. Zdjęcia są dostępne m.in. tu:

  1. Chemistryworld.com, „How Covid gave the world a lesson in tackling air pollution”
  2. Insider.com, „Before-and-after photos show the dramatic effect lockdowns had on pollution around the world in 2020”
  3. Magazyn Pismo, „Smog nasz powszechny”