Czyste powietrze dla przyszłości: Nauka Sztuka Środowisko XReality
Myszków, 18-19 września 2020 r.

18 września 2020, Dom kultury w Myszkowie

Rejestracja i poczęstunek

14.00 – 14.40 Powitanie
14:40 – 15:00 Główne wystąpienie

Wydarzenie artystyczne: Aleksandra Karpowicz

15:00 – 16.00 Panel z udziałem ekspertów
16.00 – 16.15 Zamknięcie
Ze względu na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną, wydarzenie będzie transmitowane on-line na naszym kanale Youtube projectVAPE

19 września 2020, Winnica Rajska
Aby wziąć udział w wydarzeniach w winnicy, należy się zarejestrować na platfomie Eventbrite

11.00 – 14.00 Warsztaty partycypacyjne
Wydarzenia ma charakter zamknięty, dla zaproszonych uczestników

11.00 – 18.00 Instalacja artystyczna
Wydarzenie artystyczne otwierające projekt VAPE [art&science]
Stoisko VR – pokaz prototypu środowiska wirtualnego
Oprowadzenie po Winnicy Rajskiej

Śledź projekt VAPE na

O wydarzeniu

W dniach 18-20 września 2020 r. w Myszkowie odbędzie się wydarzenie „Czyste powietrze dla przyszłości: Nauka Sztuka Środowisko XReality” rozpoczynające realizację projektu VAPE – Virtual Air Pollution Experience.

Pierwszego dnia, w Domu kultury w Myszkowie, spotkają się eksperci, naukowcy i lokalne władze aby porozmawiać o lokalnym i globalnym problemie jakim jest zanieczyszczenia powietrza. Główny mówca opowie o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Dowiemy się o ile dłużej moglibyśmy żyć, gdyby poziom zanieczyszczeń został z sukcesem ograniczony, kto jest szczególnie narażony na problemy zdrowotne i co możemy zrobić, aby dbać o siebie w okresach wysokich emisji.

Wystąpią:

• Włodzimierz Żak, burmistrz miasta Myszków
  • prof. Robert Balas, Dyrektor Instytutu Psychologii PAN, lidera projektu VAPE
  • dr Grzegorz Pochwatko, kierownik VRLAB IP PAN, Principal Investigator VAPE
  • dr Matthias Vogt, Norweski Instytutu Badań Powietrza (NILU), partner VAPE (transmisja wideo)
  • dr Barbara Świątkowska, Narodowe Centrum Nauki, Operator Programu Idealab

Wspólnie z panelem ekspertów zastanowimy się nad szerszym obrazem wpływu zanieczyszczeń na nasze życie i zadowolenie. Zadamy sobie pytania o źródła problemu, czy istnieją skuteczne rozwiązania systemowe, co można poprawić w obecnej polityce aby obniżyć niskie emisje, jak poprawić sprawiedliwość społeczną tych rozwiązań. Dyskusja będzie prowadzona w kontekście potencjalnego wpływu jaki nowe technologie mogą mieć na nasze codzienne wybory.

W panelu wezmą udział:
Włodzimierz Żak, burmistrz miasta Myszków
Grzegorz Pochwatko, kierownik projektu VAPE
Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego
prof. dr hab. Konrad Wojciechowski, PJATK

Drugi dzień rozpocznie się od warsztatów partycypacyjnych, w czasie których mieszkańcy będą mieli szansę opowiedzieć jak sami widzą problem zanieczyszczeń powietrza w Myszkowie: z czego wyniki, jakich rozwiązań i informacji brakuje, co jest dla nich lokalnie ważne. Będzie to również szansa do przetestowania możliwości technologii VR, w tym prototypu planowanego badania laboratoryjnego dotyczącego odczuwania jakości powietrza.

Równolegle, od godziny 11.00, otwarta będzie instalacja artystyczna, która w poruszający, wielozmysłowy sposób przybliż jak ważne jest czyste powietrze dla każdego z nas. W instalacji wykorzystane zostaną m.in. prace Aleksandry Karpowicz. Po obejrzeniu instalacji, właściciele oprowadzą uczestników po Winnicy Rajskiej i opowiedzą o procesie tworzenia lokalnego wina.

Większość wydarzeń ma charakter otwarty, biletowany. W każdej grupie może znaleźć się maksymalnie 8 osób. Aby wziąć w nich udział należy zarejestrować się na stronie: TUTAJ